Hamburg - co warto zobaczyć?


Hamburg to miasto w północnych Niemczech niedaleko ujścia rzeki Łaby do Morza Północnego, podzielone na 7 okręgów administracyjnych.
Rozwój i nowoczesność, a także tradycja i historia to elementy tego miasta.Na zdjęciu największy port morski w Niemczech (Hamburger Hafen) nad rzeką Łabą (Elbe). Do Morza Północnego jest około 110 km.

Nabrzeże portowe jest wielką atrakcją Hamburga. Wzdłuż niego kursują statki i promy z całego świata. Głównym miejscem turystycznym jest Landungsbrücken, skąd ruszają tramwaje wodne oraz promy.

HafenCity to dzielnica nowoczesnych budowli, z wyróżniającym się tutaj budynkiem filharmonii (Elbphilharmonie) - największą architektoniczną oraz najnowszą atrakcją miasta. Na szczycie starego budynku magazynu umiejscowiono nową, szklistą konstrukcję przypominającą podniesiony żagiel, falę wody lub kryształ kwarcu.
Ratusz (Rathaus) zbudowany w XIX wieku w stylu renesansowym głównie z piaskowca, posiadający 647 pokoi i ustawiony na 4000 pali drewnianych, jest jedną z najpiękniejszych budowli w mieście.

Dzielnica Spichrzów (Speicherstadt) z 1888 roku jest największym na świecie kompleksem powiązanych ze sobą magazynów i znajduje się na liście UNESCO. Obecnie nadal niektóre z budynków służą za obiekty magazynowe, inne zostały zaadaptowane na muzea, biura, kawiarnie i restauracje.Jeziora Außenalster i Binnenalster położone w centrum miasta, wokół hotele, restauracje, kawiarnie oraz kamienice z pięknymi fasadami.


Targ rybny (Fischmarkt) posiadający długą tradycję, gdyż odbywa się od 1703 roku. Tylko w niedzielny poranek można na nim kupić ryby, owoce, kwiaty i pamiątki.


INNE ATRAKCJE:

Rejs po porcie i dzielnicy Spichlerzy (kapitanowie przejmują rolę przewodników) lub po jeziorach i kanałach.

Park miniatur (Miniatur Wunderland) i najdłuższy model kolejki na świecie w dzielnicy Spichlerzy.

Barokowy kościół św. Michała Archanioła (Kirche St. Michaelis) uważany jest za najważniejszy kościół Hamburga, chociaż jest najmłodszy z 5 głównych w mieście. Z kościelnej wieży o wysokości 134,14 m można obejrzeć rozległą panoramę miasta.

Tunel pod Łabą (St. Pauli Elbtunnel) dla pieszych i samochodów.

Muzea np. Muzeum Historii Hamburga, Muzeum Emigracji, Muzeum samochodów Prototyp
Lista muzeów Hamburga w j. niemieckim: kliknij tutaj i tutaj

Zespół parkowy Planten un Blomen w centrum miasta jest terenem rekreacyjnym z ogrodem botanicznym, palmiarnią i największym ogrodem japońskim w Europie.
W letnie wieczory odbywają się wodno-świetlne pokazy. (Farbige Wasserlichtkonzerte)

Ogród zoologiczny (Tierpark Hagenbeck)
Zwierzęta posiadają przestronne wybiegi, naśladujące naturalne warunki życiowe. Popularnością cieszy się otwarty wybieg dla słoni.

Planetarium wyposażone w nowoczesne projektory, odbywają się w nim pokazy nieba, symulacje, jak i przedstawienia teatralne oraz muzyczne.
 
Nocne życie Hamburga toczy się w dzielnicy St. Pauli, w klubach, barach i dyskotekach.


 flaga Hamburga


Ein Witz: Was haben Berin und Hamburg gemeinsam?
In Hamburg gibt es Hamburger. In Berlin Berliner. Beides ungesund...


KILKA FAKTÓW:

Hamburg to miasto a zarazem niemiecki kraj związkowy (Bundesland) o pow. 755 km², ludność 1,74 mln

Jest to 2 co do wielkości miasto w Niemczech.

W Hamburgu tworzone jest  HafenCity, które ma zwiększyć powierzchnię miasta o około 40%.

Miasto zostało w 80% zniszczone w II Wojnie Światowej, nie posiada starówki.

W samym mieście znajduje się około 2500 mostów. (miasto z największą ilością mostów na świecie)

Lotnisko w Hamburgu powstało w 1911 roku i jest najstarszym w Niemczech.

Budowa filharmonii  miała skończyć się w 2010 roku i kosztować 76 mln euro, a ukończono dopiero w styczniu 2017 roku za kwotę ponad 800 mln euro.

W Hamburgu jest również ośrodek lotniczy przemysłowy, to tutaj powstają części do Airbusa A380.

Czy któraś z atrakcji zachęciła Cię do wizyty w Hamburgu, a może już tam byłaś/byłeś i chciałabyś/chciałbyś coś polecić. Napisz proszę w komentarzach.


5 Kommentare:

 1. W Hamburgu bylam niezliczoną ilość razy. To piękne i nowoczesne miasto. Zabytków jest niewiele, bo nie wszystko po wojnie odbudowano. Dzielnica St Pauli raczej mnie odrzucała ilością domów publicznych i leżących na chodnikach pennerów. Zakupy jednak robiło się tam wspaniale - mogłabym tam zamieszkać na stałe:)

  AntwortenLöschen
 2. Mnie się to miasto również podoba. Gdy ja w nim byłam, to nie było jeszcze filharmonii, nie brałam udziału w rejsie wycieczkowym oraz nie byłam w parku miniatur i to chciałabym nadrobić. Najlepiej jeszcze w tym roku:)

  AntwortenLöschen
 3. Fotki ciekawe i zachęcające, dobre streszczenie dla początkującego turysty np. na weekend. W Hamburgu jeszcze nie byłem, ale jest w planach. Przebywając w Bremen usłyszałem takie powiedzenie od rodowitego mieszkańca Hamburga: "Das Schönste an Bremen ist die Autobahn nach Hamburg" Jeszcze nie jechałem, ciekawe czy coś w tym jest ;) ?

  AntwortenLöschen
 4. Dieser Kommentar wurde vom Autor entfernt.

  AntwortenLöschen
  Antworten
  1. Jeśli chodzi o autostrady, to słyszałam, że dużo osób przyjeżdża do Niemiec, aby po nich pojeździć, gdyż w wielu miejscach nie ma ograniczeń prędkości.:)

   Löschen