Hamburg - co warto zobaczyć?


Hamburg to miasto w północnych Niemczech niedaleko ujścia rzeki Łaby do Morza Północnego, podzielone na 7 okręgów administracyjnych.
Rozwój i nowoczesność, a także tradycja i historia to elementy tego miasta.Na zdjęciu największy port morski w Niemczech (Hamburger Hafen) nad rzeką Łabą (Elbe). Do Morza Północnego jest około 110 km.

Nabrzeże portowe jest wielką atrakcją Hamburga. Wzdłuż niego kursują statki i promy z całego świata. Głównym miejscem turystycznym jest Landungsbrücken, skąd ruszają tramwaje wodne oraz promy.

HafenCity to dzielnica nowoczesnych budowli, z wyróżniającym się tutaj budynkiem filharmonii (Elbphilharmonie) - największą architektoniczną oraz najnowszą atrakcją miasta. Na szczycie starego budynku magazynu umiejscowiono nową, szklistą konstrukcję przypominającą podniesiony żagiel, falę wody lub kryształ kwarcu.
Ratusz (Rathaus) zbudowany w XIX wieku w stylu renesansowym głównie z piaskowca, posiadający 647 pokoi i ustawiony na 4000 pali drewnianych, jest jedną z najpiękniejszych budowli w mieście.

Dzielnica Spichrzów (Speicherstadt) z 1888 roku jest największym na świecie kompleksem powiązanych ze sobą magazynów i znajduje się na liście UNESCO. Obecnie nadal niektóre z budynków służą za obiekty magazynowe, inne zostały zaadaptowane na muzea, biura, kawiarnie i restauracje.Jeziora Außenalster i Binnenalster położone w centrum miasta, wokół hotele, restauracje, kawiarnie oraz kamienice z pięknymi fasadami.


Targ rybny (Fischmarkt) posiadający długą tradycję, gdyż odbywa się od 1703 roku. Tylko w niedzielny poranek można na nim kupić ryby, owoce, kwiaty i pamiątki.


INNE ATRAKCJE:

Rejs po porcie i dzielnicy Spichlerzy (kapitanowie przejmują rolę przewodników) lub po jeziorach i kanałach.

Park miniatur (Miniatur Wunderland) i najdłuższy model kolejki na świecie w dzielnicy Spichlerzy.

Barokowy kościół św. Michała Archanioła (Kirche St. Michaelis) uważany jest za najważniejszy kościół Hamburga, chociaż jest najmłodszy z 5 głównych w mieście. Z kościelnej wieży o wysokości 134,14 m można obejrzeć rozległą panoramę miasta.

Tunel pod Łabą (St. Pauli Elbtunnel) dla pieszych i samochodów.

Muzea np. Muzeum Historii Hamburga, Muzeum Emigracji, Muzeum samochodów Prototyp
Lista muzeów Hamburga w j. niemieckim: kliknij tutaj i tutaj

Zespół parkowy Planten un Blomen w centrum miasta jest terenem rekreacyjnym z ogrodem botanicznym, palmiarnią i największym ogrodem japońskim w Europie.
W letnie wieczory odbywają się wodno-świetlne pokazy. (Farbige Wasserlichtkonzerte)

Ogród zoologiczny (Tierpark Hagenbeck)
Zwierzęta posiadają przestronne wybiegi, naśladujące naturalne warunki życiowe. Popularnością cieszy się otwarty wybieg dla słoni.

Planetarium wyposażone w nowoczesne projektory, odbywają się w nim pokazy nieba, symulacje, jak i przedstawienia teatralne oraz muzyczne.
 
Nocne życie Hamburga toczy się w dzielnicy St. Pauli, w klubach, barach i dyskotekach.


 flaga Hamburga


Ein Witz: Was haben Berin und Hamburg gemeinsam?
In Hamburg gibt es Hamburger. In Berlin Berliner. Beides ungesund...


KILKA FAKTÓW:

Hamburg to miasto a zarazem niemiecki kraj związkowy (Bundesland) o pow. 755 km², ludność 1,74 mln

Jest to 2 co do wielkości miasto w Niemczech.

W Hamburgu tworzone jest  HafenCity, które ma zwiększyć powierzchnię miasta o około 40%.

Miasto zostało w 80% zniszczone w II Wojnie Światowej, nie posiada starówki.

W samym mieście znajduje się około 2500 mostów. (miasto z największą ilością mostów na świecie)

Lotnisko w Hamburgu powstało w 1911 roku i jest najstarszym w Niemczech.

Budowa filharmonii  miała skończyć się w 2010 roku i kosztować 76 mln euro, a ukończono dopiero w styczniu 2017 roku za kwotę ponad 800 mln euro.

W Hamburgu jest również ośrodek lotniczy przemysłowy, to tutaj powstają części do Airbusa A380.

Czy któraś z atrakcji zachęciła Cię do wizyty w Hamburgu, a może już tam byłaś/byłeś i chciałabyś/chciałbyś coś polecić. Napisz proszę w komentarzach.


7 Kommentare:

 1. W Hamburgu bylam niezliczoną ilość razy. To piękne i nowoczesne miasto. Zabytków jest niewiele, bo nie wszystko po wojnie odbudowano. Dzielnica St Pauli raczej mnie odrzucała ilością domów publicznych i leżących na chodnikach pennerów. Zakupy jednak robiło się tam wspaniale - mogłabym tam zamieszkać na stałe:)

  AntwortenLöschen
 2. Mnie się to miasto również podoba. Gdy ja w nim byłam, to nie było jeszcze filharmonii, nie brałam udziału w rejsie wycieczkowym oraz nie byłam w parku miniatur i to chciałabym nadrobić. Najlepiej jeszcze w tym roku:)

  AntwortenLöschen
 3. Fotki ciekawe i zachęcające, dobre streszczenie dla początkującego turysty np. na weekend. W Hamburgu jeszcze nie byłem, ale jest w planach. Przebywając w Bremen usłyszałem takie powiedzenie od rodowitego mieszkańca Hamburga: "Das Schönste an Bremen ist die Autobahn nach Hamburg" Jeszcze nie jechałem, ciekawe czy coś w tym jest ;) ?

  AntwortenLöschen
 4. Dieser Kommentar wurde vom Autor entfernt.

  AntwortenLöschen
  Antworten
  1. Jeśli chodzi o autostrady, to słyszałam, że dużo osób przyjeżdża do Niemiec, aby po nich pojeździć, gdyż w wielu miejscach nie ma ograniczeń prędkości.:)

   Löschen
 5. Instagram ist eine Social-Media-Plattform, die es Benutzern ermöglicht, Fotos und Videos zu teilen. Es kann zwar eine unterhaltsame Möglichkeit sein, mit Freunden und Familie in Kontakt zu bleiben, es kann aber auch ein Ort sein, an dem Menschen unangemessene Inhalte veröffentlichen. Wenn Sie Kinder haben, die Instagram nutzen, ist es wichtig zu wissen, was sie teilen und wem sie folgen. Eine Möglichkeit, Instagram im Auge zu behalten, ist die Verwendung von instagram tracker. MSpy ist eine beliebte App, mit der Sie alle Fotos und Videos sehen können, die auf Instagram geteilt wurden. Sie können auch sehen, welche Beiträge Ihrem Kind gefallen haben und wem es folgt. Mit MSpy können Sie auch unangemessene Inhalte blockieren.

  AntwortenLöschen