Youtuberka Alicja Kmita

Torunianka mieszkająca na stałe w Kolonii, Graficzka i Youtuberka

Jako dziecko wyjechałam z mamą do Niemiec, tutaj spędziłam wtedy trzy lata chodząc do niemieckiej szkoły. W domu nie było dodatkowej polskiej telewizji. Uczyłam się ze słuchu, od dzieci, w szkole.

Trzy lata później wróciłyśmy do Polski. Moje zdobyte umiejętności językowe wykorzystałam wyjeżdżając pierwszy raz sama, w wieku 20 lat do Bawarii. Była to praca wakacyjna, na kuchni. Zarobiłam na pierwszego laptopa, na studia graficzne. Wtedy zrozumiałam że chciałabym po studiach iść inną drogą niż większość. Spróbować samodzielności, tworzenia treści w internecie, nagrywania swoich działań. Potem wyjechałam na Erasmusa do Niemiec, na studia.Alicja Kmita

Mówię biegle po polsku, niemiecku, angielsku. Język francuski opanowałam w stopniu komunikatywnym, obecnie uczę się języka rosyjskiego. Lubię uczyć się nowego i przekazywać zdobyte doświadczenie oraz umiejętności dalej.


W 2015 roku przyjechałam do Kolonii i postanowiłam tu zagościć na długo. Wtedy zaczęłam wnikać w świat Polonii za granicą. Zaczęłam rozumieć nastroje i potrzeby Polaków za granicą

85 % Polaków w Niemczech chce poprawiać swoje umiejętności językowe i wychodzić naprzeciw barierze językowej.


Znajomi prosili mnie o pomoc w nauce, żeby razem porozmawiać po niemiecku, ćwiczyć odwagę i dialog. Coraz częściej dostawałam zapytania o korepetycje, zajęcia konwersacji, poprawnej wymowy.

Przyjaciołom wysyłałam Videa sytuacyjne na Whats’upa z adekwatnymi zwrotami po niemiecku. To było prywatne i zabawne. Lubię stać przed kamerą, opowiadać, tłumaczyć coś i prezentować. Moja przyjaciółka Olga zmotywowała mnie do podzielenia się pomysłami i nagrania video dla szerszej publiczności, przekonując że znajdzie się więcej chętnych do oglądania takich materiałów. Miała rację, obecnie mam już 1000 subskrybentów.


Współczesny odbiorca szuka w Internecie ładnych i estetycznych treści, lifestylu i motywacji.

Moimi odbiorcami są kobiety i mężczyźni w wieku 18-35 lat. Utożsamiam się z potencjalnymi odbiorcami szukającymi w Internecie bezpłatnej nauki języka niemieckiego.

Wiem, że sama chętniej kliknę w video gdzie treści przekazuje ktoś młody, atrakcyjny, w ciekawym, ładnym miejscu i w zabawny sposób.

Dzisiaj nie wystarcza już czarna tablica z zapisanymi słowami i zdaniami, odbiorca ma większe wymagania i wybór w sieci.

Największe zainteresowanie wzbudzają na Youtube materiały które się ogląda jak telewizje. Wartka akcja, ciekawe osoby, dobry montaż czy jakieś proste efekty specjalne. Ukończyłam Wydział Sztuk Pięknych w Toruniu, z zawodu i zamiłowania jestem Graficzką. Wiem jak ważna jest przyciągająca wzrok, kolorowa oprawa treści. Wszystkie filmy, obrazki i materiały graficzne do mediów społecznościowych przygotowuję sama.


Grupą docelową kanału jest Polonia w Niemczech, Szwajcarii i Austrii, jak i Polacy mieszkający w Polsce. Moje video kieruje nie tylko do osób mieszkających na emigracji, ale również tych, którzy się przygotowują do wyjazdu lub chcą poszerzyć zakres swoich umiejętności zawodowych o bardzo dobry język niemiecki. Coraz więcej Polaków stawia na samorozwój, ma odwagę zmienić pracę i szlifować swoje doświadczenie.


Osoby silnie zmotywowane do samodzielnej nauki, dysponujące czasem wolnym, chodzą na Sprachkursy oraz sami układają sobie strategie nauki intermedialnej. Ci, którzy w tygodniu tego czasu nie mają, ale chcą zrobić coś ze swoim niemieckim, szukają gotowych i przyjaznych dla oka treści. Przykład: Pani Joanna ma pojutrze rozmowę kwalifikacyjną w nowej firmie albo wizytę u dentysty. Sprawa jest pilna, w takiej sytuacji nie będzie szukać gramatyki i przypomnienia zaimków. Konieczne jest konkretne rozwiązanie czyli gotowe zdania i zwroty: Jak opowiedzieć o sobie, jak zapytać o warunki pracy.


Według tych zapotrzebowań układam scenariusze moich video.

Bardzo mnie cieszy informacja zwrotna widzów, że się film
przydał, że zdania, które podałam przydały się i zostały zastosowane. Uwielbiam czytać komentarze pod filmami, pytania, prośby o nowe filmy i rady.


Jakiś czas temu odważyłam się w Niemczech przejść na samodzielność jako Graficzka, Freelancer.

Chcę w dalszym ciągu znajdywać czas na tworzenie materiałów Video na Youtube. Postawiłam sobie również za cel pokazanie życia na samodzielności w Niemczech. Chcę motywować Polaków za granicą, aby brali sprawy w swoje ręce, mieli odwagę i czuli się tak samo wartościowi jak każda inna narodowość.


Nauka na kanale jest całkowicie bezpłatna. Widzowi, któremu podoba się obejrzany materiał oraz docenia wkład pracy zainwestowany w stworzenie video i oprawę graficzną, zostawia like i subskrybuje kanał. W ten sposób następuje komunikacja między odbiorcą a twórcą, który ma motywację i chęci do tworzenia większej ilości materiałów dopasowanych do potrzeb odbiorcy.

Bardzo dziękuję za wywiad i zapraszam do oglądania filmów na kanale Kmita.

Tutaj link do video:

Kmitttingstory/videos


Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen