Czy historia Kasi Madejskiej zmotywuje i Ciebie?

 

Nazywam się Kasia Madejska i jestem lektorem języka niemieckiego. Moja przygoda zaczęła się w dość nietypowy sposób.
Od dziecka chciałam studiować za granicą. Na długi czas zapomniałam o tym, aż do rozmowy z moją kuzynką kiedy byłam w drugiej klasie liceum. Wtedy opowiedziała mi o wymianie Erasmus, którą spędziła w Greifswaldzie w Niemczech. Moi rodzice wpadli na pomysł, że może tam chciałabym studiować, jednak moja znajomość języka niemieckiego była zbyt słaba, ponieważ nie przykładałam do tego zbyt dużej wagi. Jednak w towarzystwie taty, kuzynki i jej męża wybraliśmy się na tą uczelnię. Niestety spotkanie mnie nie podbudowało, ponieważ studenci nastraszyli mnie, że jest bardzo ciężko i że trzeba zdać bardzo trudny egzamin językowy. Pomyślałam sobie, że nic z tego i na jakiś czas odpuściłam.

 

Za jakiś czas, na spotkaniu biznesowym moi rodzice spotkali znajomych i okazało się, że ich córka studiuje na Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i że bardzo poleca te studia. Kilka dni później pojechałam na dni otwarte uczelni z przyjaciółką i bardzo mi się tam spodobało. Zdecydowałam, że próbuję! Było ciężko ponieważ z poziomu B1 musiałam skoczyć w ciągu kilku miesięcy na poziom C1. Wiązało się to z ogromną ilością lekcji dodatkowych i intensywnymi kursami podczas wakacji. Następnie wybrałam się na intensywny kurs na Viadrinie i udało mi się zdać certyfikat. 

 

Niestety nie oznaczało to, że mój język był perfekcyjny, w zasadzie to dalej za bardzo nie umiałam się komunikować, na wykładach na pierwszym roku praktycznie nic nie rozumiałam. Nie poddawałam się jednak i uczęszczałam na wszystkie zajęcia, a także podjęłam pracę.

Obecnie skończyłam studia w Niemczech i piszę doktorat, dodatkowo pracuję jako lektor języka niemieckiego.

 

Swoją historią chciałabym pokazać i zachęcić innych, że nie ma rzeczy niemożliwych i ze każdy może się nauczyć języka niemieckiego, to tylko kwestia motywacji. :)

 

Wiele osób pyta mnie, jak skutecznie nauczyć się języka niemieckiego. Osobiście polecam jak najwięcej słuchać i oglądać. To była rzecz, która najbardziej mi pomogła w poznaniu tego języka. Oczywiście najbardziej pomaga przebywanie wśród Niemców, więc jeśli mamy taką możliwość to warto z niej skorzystać.

 

Życzę powodzenia w nauce zarówno początkującym i tym bardziej zaawansowanym! :)

 

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen