Aaron Swartz Tod eines Internet Aktivisten Doku


Aaron Hillel Swartz (8. November 1986 in Chicago; † 11. Januar 2013 in New York City) war ein US-amerikanischer Programmierer, Unternehmer, Autor, Organisator politischer Bewegungen und Hacktivist; bekannt vor allem als Mitgründer von Reddit und für seinen Einsatz gegen Internetzensur.

Zwei Artikel über Aaron Swartz:

www.spiegel.de

www.zeit.de


Der Film auf Deutsch über Aaron Swartz:
Fragmenty z artykułu o Aaronie:


“Są granice tego, co można zbudować z klocków” – wspominał w jednym z wywiadów – “dzięki komputerowi możesz budować całe światy, a wraz z nadejściem internetu, to nie są już tylko twoje światy”.
W Guerilla Open Access Manifesto pisał, że informacja to siła, władza. Zwykli ludzie nie mają do niej dostępu, bo są tacy, którzy chcą całą tę władzę zachować dla siebie. Żyjemy w czasach, kiedy wszystkie książki, wszystkie dokonania naukowe są przenoszone na wersje cyfrowe, ale to nie znaczy, że wszyscy mają do nich dostęp. A powinni.
– Kwestionowałem sposób nauczania, więc kwestionowałem społeczeństwo, które ten system zbudowało – mówił Aaron w 2010 roku. – Tym samym kwestionowałem władze, które zafundowały nam takie struktury.
Cyfrowa proza Swartza to nie były wpisy, ale eseje. W jego narracji mikroprocesory, obwody i serwery mieszają się z poezją, filozofią, polityką. Recenzja “Mrocznego Rycerza” sąsiadowała u niego z tekstem o Edmundzie Burke’u. Bez cienia przesady można powiedzieć, że był on tym za kogo miliony mylnie uważały Steve’a Jobsa: człowiekiem, który nadał intelektualną głębię informatyce.
– Dorastając uświadamiałem sobie, że to, co mnie otacza i uznawane jest za oczywiste – wcale takie nie jest – mówił 24 letni - Aaron Swartz w 2010 roku. – Zmiany są niezbędne, konieczne. Kiedy sobie to uświadomiłem – nie było odwrotu.
Haker, hacker : “osoba włamująca się do sieci i systemów komputerowych”. Tak brzmi nie tylko obiegowa, ale i słownikowa definicja stylu życia jaki wybrał Aaron Swartz. Jak każde uproszczenie, zachowuje ono już tylko pozór prawdziwości. Prawdziwy haker to entuzjasta i znawca, człowiek znający Internet jak miasto w którym mieszka, języki programowania jak ojczystą mowę.
 “Sprawiedliwość to prawda w działaniu”, jak powiedział lubiany przez niego filozof.
Wielu twierdzi, że wyrwał ich z właściwej dla tego pokolenia hedonistycznej apatii.
 Był złotym chłopcem internetu. Wychował się z dwoma braćmi – wszyscy trzej byli bardzo bystrzy. Aaron lubił się uczyć od dziecka. Jak wspomina jego matka – ciekawość jego nie znała granic, a wytrwałość mu sprzyjała. Nauczył się czytać sam, kiedy miał 3 lata. Wtedy też pokazano mu komputer i od razu go wciągnął – szybko zaczął pisać programy. Miał 12 lat, kiedy stworzył swoją stronę – prekursorską w stosunku do Wikipedii.Był genialnym informatykiem, ale nie chciał swojej wiedzy przekładać tylko na pieniądze. Miał nadzieję zmieniać świat na lepsze. Aaron Swartz żył tylko 27 lat.

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen