Karnawał w Niemczech

 


 

 

Karnawał ma w języku i kulturze niemieckiej wiele nazw: Karneval, Fashing, Fastnacht, Fastelovend, Fasteleer. Okres karnawału zwany jest ,,piątą porą roku”. Karnawał w Niemczech zaczyna się 11 listopada i trwa do Środy Popielcowej. Najważniejsze wydarzenia corocznego karnawału to:

 

Martinstag (Dzień Św. Marcina) – 11 listopada o godzinie 11:11 rozpoczyna się karnawał. Odbywają się pochody z latarniami, na stołach króluje pieczona gęś.

 

Weiberfastnacht – ostatni czwartek przez Środą Popielcową. Kobiety obcinają mężczyznom krawaty, otrzymują klucze do bram miasta, a tym samym symbolicznie przejmują w nim władzę.

 

Büttenreden – to satyryczne przemówienia karnawałowe. Najlepsze mowy to takie, które są wygłaszane z pamięci w formie rymowanych wierszyków. Oczywiście powinny one być wesołe i poruszać aktualne tematy.

 

Rosenmontag (Różany Poniedziałek) – poniedziałek przed Środą Popielcową. Jest on uważany za punkt kulminacyjny karnawału i kojarzony przede wszystkim z uroczystym pochodem (Rosenmontagszug lub Karnevalsumzug). Parady przebierańców przy dźwiękach muzyki wędrują ulicami większych miast. Podczas pochodu z platform rozrzucane są słodycze.

 

Fastnachtsdienstag – ostatni dzień karnawału. Odbywają się wówczas różne rytuały kończące ten okres. Zalicza się do nich tzw. Nubbelverbrennung, czyli spalanie słomianej kukły (przedstawiającej mężczyznę). Ma to symbolizować wyzbycie się grzechów minionego karnawału.

 

Karnawał jest obchodzony we wszystkich regionach w Niemczech, ale najhuczniej świętuje się go w Köln, czyli w Kolonii.

 

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen